Artykuły

Arabski wyścig ku przyszłości- ewenement Dubaju

W ostatnim czasie postęp technologiczny jest tak szybki, iż  trudno za nim nadążyć. Niemal co tydzień w mediach pojawia się świeża informacja dotycząca innowacyjnych produktów, które już wkrótce pojawią się na rynku. Tymczasem w Zatoce Perskiej rozgrywa się nowy rodzaj rywalizacji – na targach technologicznych prezentowane są najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, które mają całkowicie zmienić funkcjonowanie miast, przemysłu i transportu. Mieliśmy przyjemność obserwować to z bliska.

Podczas trwających w październiku forów „Future Investment Initiative” w Arabii Saudyjskiej i „Gitex Technology Week” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (skr. ZEA) światowej opinii publicznej zaprezentowano zaskakujące wizje przyszłości, w których pierwszeństwo będą wieść właśnie te kraje. To w Arabii Saudyjskiej obywatelstwo przyznano Sophii… robotowi humanoidalnemu, a także potwierdzono plan budowy miasta NEOM- nowoczesnej metropolii, której powierzchnia miałaby liczyć 26,5 tys. km2, a koszt budowy sięgałby nawet 500 mld dolarów – jest to jedna z największych inwestycji w regionie zapowiadana przez księcia Mohammada bin Salmana.

Fakt, iż Arabia Saudyjska jest jednym z pionierów we wdrażaniu nowoczesnych technologii raczej nikogo nie dziwi. Jest to kraj posiadający jedne z największych złóż ropy naftowej i gazu na świecie. Istniejące pod obecną nazwą od 1932 roku, nigdy nie został skolonizowany przez Europejczyków.  Tymczasem fenomenem na arenie międzynarodowej stały się istniejące zaledwie 46 lat ZEA, gdzie wiele nowoczesnych miast powstało niemal od zera. Ewenement miast takich, jak Dubaj zaskakuje nie tylko ze względu na skalę przedsięwzięcia, jakim jest zbudowanie metropolii dla ponad 2 milionów ludzi, ale również na niezwykle dopracowane detale w postaci pereł architektury, takich jak Burdż al-Arab, Burdż Chalifa, czy słynne wyspy w kształcie palmy. Nic dziwnego, że pozostałe państwa regionu próbują naśladować nowy trend. Dubaizacja1 czyli oparte na glokalizacji2 przenoszenie światowych wzorców na rynek arabski jest zauważalna niemal w każdym kraju Półwyspu Arabskiego i nie tylko tam.

O otwartości nie tylko na zmiany w architekturze powinno także świadczyć zawieranie nowych umów handlowych, jak w przypadku wartej ponad 15,1 mld dolarów umowy zawartej  między liniami Air Emirates a firmą Boeing w trakcie niezwykle ważnych targów lotniczych Dubai Airshow. Kolejnym istotnym wydarzeniem  również odbywającym się w Dubaju było World Economic Forum, zakończone przez ministra do spraw przyszłości Mohammeda al- Gerawiego, (zajmującego się m.in. nowymi technologiami)  zapowiedzią utworzenia centrum do spraw monitorowania trendów zachodzących na świecie i oceny zachodzących zmian w przewidzianych przez uczestników kierunkach.

W chwili, gdy wielu Europejczyków spogląda na takie zapowiedzi z niedowierzaniem, warto przytoczyć dalszą część wypowiedzi ministra.  Stwierdził on, że sztuczna inteligencja i maszyny będą podwajać wzrost gospodarek na całym świecie do 2035 r., natomiast urządzenia zintegrowane, np. samochody komunikujące się ze światłami miejskimi w celu wymiany danych, zapewnią dochody 10-15 milionów globalnej gospodarce w ciągu najbliższych 20 lat. „Przyszłość jest globalną i moralną wspólną odpowiedzialnością”- podsumował.

Otwartość na spotkanie nie tylko z nowymi technologiami ale i kulturami, to kolejny atut przemawiający na korzyść mieszkańców Emiratów. Jeśli na chwilę zapomnimy o projektach latających bezzałogowych taksówek sterowanych ze smartfona, czy inteligentnych robotach, które obsłużą nas na lotniskach pozostaje jeszcze coraz bardziej rosnący wpływ na kulturę i sztukę. Kino emirackie cieszy się coraz większym rozgłosem a filmy pod tytułem Zinzana, czy Going to Heaven prezentują wysoki poziom. Dodatkowo to właśnie w ZEA powstają japońskie anime takie jak opowiadający o sokolnictwie Gold Ring, czy trzymający w napięciu Empire of N. Ogólnie ujmując ropa pozwoliła wybudować Dubaj, ale to obywatele stają się powoli, lecz zasłużenie, wizytówką tego kraju.

Przyglądając się szybkiemu rozwojowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nie trudno ulec wrażeniu cudu gospodarczego i technologicznego. Mieszkańcy tego kraju w ciągu zaledwie 46 lat od poławiania pereł przeszli drogę do niezwykle nowoczesnego państwa wytyczającego nowy kierunek w rozwoju nie tylko regionu, ale i świata. Mimo niewielkiego prawdopodobieństwa zadajmy sobie pytanie: Czy w przyszłości również i Europa ulegnie dubaizacji?

 

Dubaizacja– proces przemian urbanizacyjnych cechujący się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i architektonicznymi dostosowanych do lokalnej specyfiki

Glokalizacja- produkcja dóbr, usług, i informacji uwzględniająca lokalne uwarunkowania w stopniu, który umożliwia dostosowanie globalnego produktu do konkretnych społeczeństw.

Zdjęcia wykonane przez członka ITE obecnego na GITEX Forum w Dubaju.

 

Chłaczkiewicz Roman, Zjednoczone Emiraty Arabskie Historia, kraj i ludzie, wyd. Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa 2012

Zdanowski Jerzy, Historia Arabii Wschodniej, wyd. Ossolineum Wrocław 2008

https://www.weforum.org/agenda/2017/11/how-to-follow-global-future-councils-2017-dubai


 

Dla zainteresowanych:

https://www.youtube.com/watch?v=UDR_Re7dPNw

https://www.youtube.com/watch?v=J0TSQqQr6qQ