Artykuły

Przebudzenie smoka- Chiny już są supermocarstwem

              Mimo iż o Chińskiej Republice Ludowej powiedziano już wiele, trudno oprzeć się wrażeniu ciągłego niedosytu spowodowanego sporą ilością nowych informacji. Państwo Środka przeszło od czasu śmierci Mao Zedonga w 1976 roku ogromną przemianę gospodarczą, która może wkrótce całkowicie zmienić ekonomiczną układankę geopolityczną na świecie.

Podczas gdy okres Mao pełen był napięć i konfliktów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, tak reformy Deng Xiaopinga dały gospodarce i społeczeństwu stabilizację. „Nieważne, czy kot jest czarny, czy biały. Ważne, aby łowił myszy.”- miał powiedzieć Deng Xiaoping, dając jednocześnie do zrozumienia, że czas bezwzględnie socjalistycznej gospodarki dobiegł końca. To właśnie zniesienie kontroli państwa w wielu aspektach dało wyczekiwane efekty gospodarcze, tymczasem w polityce zagranicznej panowała doktryna ograniczenia zaangażowania w świecie i skupieniu się na rozwoju ekonomicznym państwa.

Objęcie władzy przez obecnego sekretarza generalnego Xi Jinpinga i ogłaszane przez tamtejszy rząd wejście w okres „nowej ery” w czasie tegorocznego XIX zjazdu Komunistycznej Partii Chin, jest przedstawieniem kolejnej odsłony zmian dostrzeganych już nie tylko w wewnętrznych sprawach tego kraju ale i na arenie międzynarodowej. Nowe postanowienia mają m.in. doprowadzić do centralizacji i ograniczenia samowoli władz lokalnych a cały kraj od tej pory nie będzie kierował się już wyłącznie wzrostem PKB, jako najlepszym wyznacznikiem sukcesu.

Przy obecnym stanie gospodarczym państwa i bardzo dobrej koniunkturze na rynkach światowych, władze ChRL mogą sobie pozwolić na inwestowanie w innowacje, ochronę środowiska a także redystrybucję dóbr do uboższych klas społecznych. Dwa ostatnie działania są niezwykle ważne dla biedniejszej części społeczeństwa, gdyż degradacja środowiska jest na tyle posunięta, że dla przeciętnego mieszkańca miasta staje się coraz większą niedogodnością. Zanieczyszczenie zwłaszcza powietrza staje się coraz większym problemem, stąd w Chinach zanotowano w tym roku największy wzrost produkcji samochodów elektrycznych na świecie i to właśnie tam powstają coraz większe elektrownie bazujące na odnawialnych źródłach energii. Problemem nie rozwiązanym przez rząd pozostaje jeszcze kwestia mieszkań, które w porównaniu do średnich dochodów stają się niemal nieosiągalne i pozostają jednymi z najdroższych na świecie (stosunek cen mieszkania do pensji). Niezwykle popularne w kulturze stają się przez to takie miasta jak Hangzhou- niemal do złudzenia przypominające Paryż, miasteczko z wieżą Eiffla, eleganckimi bulwarami i kawiarniami. Jest tylko jeden problem- deweloper oferuje mieszkania w zbudowanej od podstaw przez siebie miejscowości za kwoty, które dla większości obywateli tego kraju są niedostępne. Dlatego obecnie Hangzhou ma opinię miasta duchów.

 

 

Dzięki wdrażaniu działań mających na celu pobudzenie popytu  Państwie Środka nie musi już tak bardzo przejmować się zmieniającymi się cenami na rynku zewnętrznym. Inwestycje skierowane pod rozwój kolei dużych prędkości, urbanizację i integrację ekonomiczną między strefami ekonomicznymi praktycznie już przynosi oczekiwane skutki. Dodatkowo odnawialne źródła energii m.in. fotowoltaiczne na pustyni Gobi i wiatrowe rozsiane po całym kraju i próba wdrażania energetyki rozproszonej okazują się nie tylko zręcznym zabiegiem ekologicznym ale i ekonomicznym.

Ogromne nadwyżki budżetowe i rozsądne planowanie mają zapewnić Państwu Środka w 2020 roku status państwa średniego dobrobytu. Drugi ważny do spełnienia cel, to stać się do 2035 roku jednym z globalnych liderów we wszystkich możliwych kategoriach rozwoju gospodarczego. Dzięki ciągłemu stymulowaniu popytu wewnętrznego i przenoszeniu produkcji na bardziej zaawansowany technologicznie poziom pozostałe państwa sprawiają wrażenie, jakby nie nadążały do końca za rosnącym w siłę liderem z Azji. Chociaż według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest to druga co do wielkości gospodarka świata, nie sposób przyznać, że pomijając fakt niższej wartości juana, Chiny już dawno zostawiły swoich konkurentów w tyle.

 

 

Źródła:

Edward Kajdański, Chiny. Leksykon, Książka i Wiedza, Warszawa 2005.

http://databank.worldbank.org/data/reports.aspx?source=2&country=&series=NY.GDP.MKTP.CD&period=

http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2017/01/weodata/weorept.aspx?pr.x=92&pr.y=14&sy=2010&ey=2010&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=%2C&br=1&c=463&s=NGDPD&grp=0&a=